وقتی وزارت صنعت هیچ محدودیتی برای صدور پروانه کسب قائل نیست/ صدور سالانه 4 هزار پروانه کسب در استان/ به ازای ایجاد هر دو واحد صنفی، سه واحد تعطیل می شود

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ این روزها بازارها و واحدهای صنفی در استان حال و روز خوبی ندارند، انگار مهر رکود بر پیشانی همه واحدهای صنفی کوبیده شده و دیگر مردم مثل گذشته شور و شوق بازار رفتن و خرید کردن را ندارند. وضعیت اقتصادی کشور به گونه ای شده که بیشتر مردم دچار مشکلات معیشتی شدند و پولی برای خرید کردن ندارند.

باالطبع این موضوع باعث شده تا بازاریان استان هم درآمدی نداشته باشند و این قشر از جامعه هم مثل سایر مردم دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی باشند.


 


اما یکی از مشکلات دیگری که اصناف و بازاریان استان از آن گلایه مندند، موضوع صدور بیش از حد جواز کسب برای افراد است.


 


یکی از بازاریان بیرجندی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: متاسفانه شرایط خرید و فروش و بازار اصلا مناسب نیست و فروشندگان و بازاریان با مشکلات متعددی مواجه هستند.


 


وی افزود: علی رغم وجود رکود در بازار، متاسفانه اتاق اصناف استان، بدون هیچ محدودیتی برای افراد جواز کسب صادر می کند. از جمله این افراد بازنشسته ها هستند که پس از اینکه تعهد کاری آنها نسبت به دولت تمام می شود و بیکار می شوند، تلاش می کنند تا وارد بازار کار شوند.


 


وی بیان کرد: متاسفانه این صدور بی حد جوازها سبب شده تا درآمد بازاریان به حداقل برسد.


 


مرتضی یزدان‌شناس رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی نیز در این خصوص در گفتگو با  خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: بر اساس قانون باید هر کسی که متقاضی پروانه کسب است، موظفیم برای او پروانه صادر کنیم.


 


وی افزود: این در حالی است که قبلا در این زمینه محدودیت وجود داشت، بطوری که اتحادیه ها در ابتدای هر سال برای هر صنفی یک سقف در نظر می گرفتند و آن را به کمیسیون نظارت ارسال می کردند و در کمیسیون نظارت هم تعداد واحدهای لازم در هر صنف به تصویب می رسید.


 


رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی گفت: ولی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بخشنامه ای را به همه استان ها ابلاغ کرده است که صدور پروانه کسب بدون محدودیت و بدون رعایت سقف صنفی انجام شود و ما موظف هستیم که این بخشنامه را رعایت کنیم.


 


یزدان شناس بیان کرد: از طرف دیگر برای صدور پروانه کسب شرایطی عنوان شده که طی آن منعی برای بازنشستگان قید نشده است.


 


وی با بیان اینکه صدور پروانه کسب بدون محدودیت، مورد اعتراض ما هم هست تصریح کرد: در واقع وقتی بازنشسته ای پس از 30 سال کار وارد بازار می شود تجربه کار را ندارد، که این موضوع سبب شده تا حق سنواتی را هم که پس از بازنشستگی دریافت کرده است را در بازار از دست بدهد و ورشکست شود.


 


رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه  بهتر است قانون گذار در این خصوص ملاحظاتی را انجام دهد تا ورشکستگی برای هیچ فردی اتفاق نیفتد گفت: ولی متاسفانه علی رغم اعتراض همه بنگاه های اقتصادی، این مزیت برای همه بازنشستگان در نظر گرفته شده و ما هم ناچار به صدور پروانه کسب برای آنها هستیم.


 


یزدان شناس اظهارکرد: هم اکنون 48 اتحادیه صنفی در استان وجود دارد که  27 هزار واحد صنفی در استان و 12 هزار واحد صنفی در شهرستان بیرجند زیرمجموعه آن هستند.


 


وی با بیان اینکه سالانه به طور متوسط برای حدود 3-4 هزار واحد صنفی پروانه کسب صادر می شود تصریح کرد: اما به دلیل اشباع بازار و نبود درآمد به همین میزان پروانه های صادر شده و یا حتی بیشتر از آن، واحدهای صنفی تعطیل می شوند.


 


رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی اظهارکرد: در هر صنف استان یک  ظرفیتی وجود دارد که بیشتر از این اجازه ایجاد واحدهای صنفی را نمی دهد و هر چه اصرار داشته باشیم تا واحدهای جدیدی ایجاد شود، باید از طرف دیگر واحدهایی از بازار کار خارج شوند.


 


یزدان شناس افزود: شرایط صنفی استان به گونه ای است که به ازای ایجاد دو واحد صنفی، سه واحد صنفی دیگر از چرخه بازار خارج و تعطیل می شوند که این موضوع یک آفت است و باید آسیب شناسی و حل شود؛ چرا که ضربه زدن به سرمایه و اموال مردم ضرر به اقتصاد کل کشور است.


 


وی تاکید کرد: باید در سیاست های نظام صنفی کشور بازنگری شود و قاعده منطقی برای آن پیش بینی شود.


 


رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون در همه اتحادیه های صنفی، ظرفیت ایجاد واحدهای صنفی پر شده است اظهارکرد: بر اساس استانداردهای جهانی سرانه واحدهای صنفی در کشورهای صنعتی 200 نفر، در کشور 47 نفر، در استان 27 نفر و در بیرجند حدود15 نفر است؛ اما متاسفانه تعداد واحدهای صنفی استان حداقل ده برابر استاندارد جهانی است که باید در این خصوص فکری برای آن کرد.


 


یزدان شناس ادامه داد: در واقع  بهترین وظیفه این است که بتوانیم هیمن میزان واحد صنفی را ثابت نگه داریم و برای آنها اشتغال پایدار ایجاد کنیم و اجازه ندهیم اموال اصناف از دست برود و ورشکست شوند چون با تعطیلی یک واحد صنفی چندین نفر کارکنان آن واحد هم بیکار می شوند.


 


وی افزود: هر واحد صنفی به طور متوسط  برای سه نفر اشتغال ایجاد می کند که با توجه به اینکه 12 هزار واحد صنفی در بیرجند وجود دارد، بیش از 30 هزار نفر در واحدهای صنفی بیرجند و حدود 80 هزار نفر هم در واحدهای صنفی استان مشغول به کار هستند.


 


یزدان شناس تاکید کرد: بهتر است که ثبت حدود واحدهای صنفی به اتحادیه ها واگذار شود تا مثل گذشته بتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم.


 


انتهای پیام/7